Get Adobe Flash player

פרוייקט עמוד האש

שלום וברוכים הבאים לפרוייקט עמוד האש.

ללא ספק שהאינטרנט מוצף בחומרי קירוב והסברה רבים ומגוונים. יש הרבה סיפורים, מעשיות, אפילו כמות נכבדת של ווערטים לא פסחה על גולשי הרשת. אך מקום שמאחד בתוכו דברי תורה שראויים להכתב בספר, חידושים מקוריים ומיוחדים, ולא העתקות מספרי קודש, הינם דבר נדיר כשם שהם נדרשים.

אנחנו הצבנו לעצמנו מטרה להשתדל להביא כמה שיותר מהחידושים האלו, שנכתבו במחברות של תלמידי חכמים ורבנים, ולא זכו עדיין לצאת לאור, חידושים בהלכה ובהגדה, בתורה ובמוסר, כולם באו לכאן.

כאן המקום להודות לצוות הנפלא של הגליון "נשיח בחוקיך" שבאדיבותם הרשו לנו להשתמש בחומרים של הגליון. לאלו שעדיין לא מכירים את הגליון נספר, שמדובר בגליון שיוצא לאור בביתר עילית, ומכיל חידושים של ת"ח ורבני העיר. הגליון יוצא אחת לחודש בד"כ לפני "שבת מברכין".

 

אנחנו נשמח לקבל את תגובתכם על החומרים המוצגים באתר, וכן לצרף לרשימת תפוצה את המעוניינים לקבל את הגליון החשוב.

 

בברכת התורה,

צוות פרוייקט עמוד האש

"היכן מצויות עשרת המכות בפסוק: 'שמע ישראל"? שאל סבא בקול רך. השאלה הדהדה בחלל האוויר ונותרה ללא מענה. "הייתכן? אולי סבא התכוון לעשרת הדברות המרומזות בקריאת שמע"? שאלו הנכדים. "לא" ענה סבא. "אני מתכוון לעשרת המכות: דצ"כ, עד"ש, באח"ב". הילדים ניסו לחשב גימטריות ועמלם עלה בתוהו. אחר ששקטה הסערה התחיל סבא בהקדמה: "אתם יודעים שפרעה הרשע הכחיש את מציאות ה' והשגחתו ואמר: 'לֹא יָדַעְתִּי אֶת ה'' (שמות ה: ב). רשעות זו החלה מימי אנוש. באותה תקופה חל שיבוש באמונה. חלק מבני האדם האמינו בשטות אווילית שהעולם היה כל הזמן והתכחשו למציאות ה' כבורא עולם. אחרים הודו שבריאה מופלאה לא יכולה להיווצר מעצמה אלא ע"י הקב"ה לבדו, אולם התעלמו מהעובדה שה' יודע את שנעשה בעולם השפל ואמרו: 'אֵיכָה יָדַע אֵ-ל וְיֵשׁ דֵּעָה בְעֶלְיוֹן'. (תהלים עג: יא). חלק מהרשעים הכיר בידיעת ה', אולם לא האמין בהשגחתו על ברואיו וחשב בטיפשותו כי בני האדם נחשבים בעיניו כדגי הים וה' איננו משגיח עליהם בהשגחה פרטית, לפיכך, אין הם נענשים על עשיית הרע, ואינם מקבלים שכר על המעשה הטוב, וטענו: 'עָזַב ה' אֶת הָאָרֶץ'". (יחזקאל ח: יב).
כולם היו מרותקים לסבא, חשבו על החידה ועדיין לא מצאו שום חוט מקשר בין קריאת שמע לעשרת המכות. מושי לא יכול היה להתאפק ושאל: "אם בני אדם אחר חטא אדם הראשון מסוגלים להגיע לטעויות חמורות אלו, אז מהו הפתרון לשיבוש הדעות הכוזבות?"
סבא חייך ואמר: "שאלה טובה שאלת. יש רק מענה אחד לכפירה והוא התגלות ה' בפני רבים. הקב"ה החליט לבחור את בני ישראל לעם שעליו תשרה השכינה ותתגלה בו תכלית הבריאה. הבחירה של עם ישראל תתממש ב- 10 ניסים גלויים בבחינה של עשרה מאמרות בהם נבראו שמים וארץ, וכך בהתגלות זו, טעויות בני האדם יעלמו כלא היו, ותתברר האמת לעין בשר שיש לעולם בורא היודע את מה שנעשה בעולם התחתון, משגיח עליו בהשגחה פרטית, יחיד הוא בעולמו והוא כל יכול".
חיים הצעיר לא הבין ושאל: "אבל כיצד זה קשור לקריאת שמע"? סבא שמע וענה: "הקב"ה רצה לעשות קריאת שמע חושית, ולהתגלות בעדות מוחשית לפני עם שלם כדי שלא יהיה פתחון פה, הן לבני האדם בכלל והן בני ישראל בפרט לטעון טענות כוזבות. כיצד?
ה' פתח במערכה רבתי נגד פרעה הרשע ומצרים בסדרת חינוך בת שלוש קבוצות: דצ"כ, עד"ש, בא"ח שגילו את האמונה בה' בעדות רבתי, פגעו באלילי מצרים והוכיחו על מציאות ה', השגחתו ויכולתו הבלתי מוגבלת. כל קבוצה הייתה מורכבת משלוש מכות בנות שבוע ימים כל אחת. לשתי המכות הראשונות קדמה התראה בת שלושה שבועות, והמכה השלישית באה ללא התראה, דרך בזיון על שלא שמעו בקול ה'.
בסדרה חינוך הראשונה: דצ"כ רצה ה' להראות באותות ובמופתים את אפסות אלילי היאור והאדמה ולהוכיח לכולם על מציאותו כבורא, לכן משה הקדים לפני הסדרה את האפיון שלה ואמר: 'כֹּה, אָמַר ה', בְּזֹאת תֵּדַע, כִּי אֲנִי ה'' (שמות ז: יז). עתה הגיעה שעתה של סדרת החינוך השנייה. פרעה כבר הפנים שהמכות בניסים גלויים היוו הוכחה על מציאות ה', אולם כפר בהשגחתו הפרטית על עם ישראל, לכן באה הסדרה: עד"ש לבטל את אלילי החי, ולהראות לעין כל את אהבתו לעם ישראל בשמירה אישית של כל יהודי ובהמתו. לפיכך הקדים משה ואמר: 'לְמַעַן תֵּדַע, כִּי אֲנִי ה' בְּקֶרֶב הָאָרֶץ' (שם ח: יח), הסדרה השלישית: בא"ח מטרתה להראות שאין אלילות בשמים, ה' הוא כל יכול ואין מי שיעכב בידו, לכן משה הכריז: 'בַּעֲבוּר תֵּדַע, כִּי אֵין כָּמֹנִי בְּכָל הָאָרֶץ' (שם ט: יד). מכת בכורות נועדה לפגוע בחיי המצרים ולשחרר את כלל ישראל.
הילדים והנכדים שמעו ובבת אחת שאלו כאחד: "מה עם קריאת שמע?" ענה סבא בחיוך: "שלושת יסודי האמונה שראינו במכות מצרים נמצאים בפסוק הראשון: שְׁמַע יִשְׂרָאֵל ה' – מציאות ה', אֱלֹקֵינוּ – השגחת פרטית, ה' אֶחָד – בעל היכולת. מצאנו למדים כי עשרת המכות נועדו לחנך את המצרים בכלל ואותנו בפרט לאמונה שאותה אנו אומרים פעמים ביום בקריאת שמע. כך תרצנו את השאלה היכן מצויות עשרת המכות בקריאת שמע. אבל הוסיף סבא לא לשכוח שה-"אֶחָד" מלבד עשרת המכות הוא כולל עוד גילוי אמונה אותו ראינו בהר סיני: יחוד ה' - "אַתָּה הָרְאֵתָ לָדַעַת, כִּי ה' הוּא הָאֱלֹקִים: אֵין עוֹד, מִלְּבַדּוֹ" (דברים ד: לה).
עפ"י רמב"ן סוף פר' בא, מלבי"ם ו"קומץ המנחה", לרב חנוך הכהן ארנטרוי.